Netflix HDR İçeriklerinin Sayısını Arttırmayı Planlıyor

Barselona’daki MWC 2016’da konuşan Netflix yetkilileri, HDR içeriklerle birlikte orijinal dizi ve film içeriklerini arttırmayı planlıyor.

Kısa bir zaman önce küresel bir açılma yaparak ülkemizde dahil olmak üzere bir çok yerde kullanıcı sayısını arttıran Netflix, bütün platformlardan insanlara ulaşmaya çalışacak. Şirket yetkilileri sadece PC’ye odaklanmayacaklarını bunun yanında iOS ve Android uygulamalarına da gerekli önemi vereceklerinin belirttiler.

Netflix yetkililerinden Chris Jaffe, Mobil Dünya Kongresinde HDR formatını geçtiğimiz sene kullanmaya başladıklarını ve bundan sonra daha yaygın bir şekilde kullanmak için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Marco Polo‘nun birinci sezonunun ve Daredevil‘in ikinci sezonununda dahil olmak üzere bundan sonra daha fazla içeriğin HDR formatında yayımlanacağını açıkladılar.

HDR formatına geçmenin zorluklarından da bahseden Jaffe, bunun mümkün olabilmesi için 16-20 Mbps internet bağlantısının gerekli olduğunu vurguladı. Bunun için çeşitli sıkıştırma algoritmaları üzerinde çalıştıklarını ve bunları test ettiklerini belirtti. Bu hızları görünce ülkemizde bu içerikleri izlemek biraz zor olacak gibi duruyor. Hem bu hızları tam alamamaktayız alsak bile AKK sorunu yüzünden düşen hızımız bu içeriklerin izlenmesini bir hayli zorlaştıracak.

  • Ali

    Türkiye’de bu hızlarla bu sistem tutmaz.