Raspberry Pi 3 Kutu Açılışı ve Ön İncelemesi

Dört çekirdekli işlemcisi ile birlikte Dünya ile aynı anda satışa sunulan Raspberry Pi 3 Kutu Açılışı ve Ön İncelemesi videosunu yazımızın devamında.

Raspberry Pi ailesinin yeni üyesi olan Raspberry Pi 3 Kutu Açılışı ve Ön İncelemesini yapmış bulunuyoruz. Ürün elimize geçer geçmez hemen bir video çektik ve yayımladık. Sizlere daha çabuk bir şekilde ürünü göstermek amacıyla videoyu biraz kısa tuttuk. İlk videomuz olduğu için bizde biraz heyecanlıydık. Hatalarımız var ise affola.

Cihazın özelliklerine geçecek olursak, Raspberry Pi 3 dört çekirdekli 64-bit mimariye sahip 1.2 GHz hızında çalışan bir işlemci ile birlikte geliyor. Daha önceki Raspberry Pi 2’de 900 MHz hızında çalışan bir işlemci yer alıyordu. Bu yeni işlemci ile birlikte eski versiyona göre yüzde 50 ile 60 arasında daha fazla performans alınacağa benziyor. Raspberry Pi 3’de, Raspberry Pi 2’de olduğu gibi 1 GB’lık bir ram modülü yer almakta.

raspberry-pi-3-kutu-acilisi-on-incelemesi-teknik-özellikler

Raspberry Pi 3’ü diğer versiyonlardan ayıran en büyük özellik ise dahili Wi-fi ve Bluetooth bağlantılarına sahip olması. Artık ethernetle ya da harici aparatlar ile uğraşmadan direkt Wireless teknolojisi ile evinizdeki ya da işyerinizdeki ağlara kolaylıkla bağlanabilirsiniz. Diğer bir yenilik ise Raspberry Pi 3’ün 2.5 Amper ile çalışması olmuş. Bu da çok güzel bir özellik olmuş bu sayede daha fazla güç isteyen cihazlar harici bir güç kaynağına bağlamadan çalıştırabilecekler.

Raspberry Pi 3 Kutu Açılışı ve Ön İncelemesi Videosu:

Raspberry Pi 3 Resimleri:

raspberry-pi-3-kutu-acilisi-on-incelemesi-resimleri-01

raspberry-pi-3-kutu-acilisi-on-incelemesi-resimleri-04

raspberry-pi-3-kutu-acilisi-on-incelemesi-resimleri-02

raspberry-pi-3-kutu-acilisi-on-incelemesi-resimleri-03

Raspberry Pi 3 Teknik Özellikleri:

  • Broadcom BCM2837 64bit ARMv7 dört çekirdek işlemci (1.2GHz)
  • 1GB RAM
  • Dahili WiFi – BCM43143 ve Bluetooth 4.1 (Bluetooth Low Energy – BLE)
  • 40 Adet GPIO ve 4 Adet USB 2
  • 4 uçlu Stereo çıkışı ve Composite video çıkışı ve Full HDMI
  • Raspberry Pi Kamera bağlanstını için CSI  kamera portu
  • Raspberry Pi 7″ dokunmatik ekran için DSI ekran portu
  • Micro SD soketi
  • Güncellenmiş güç katı (2,5A’e kadar destekliyor.)
  • Güç ve aksiyon ledi

Raspberry Pi 3 Türkiye’de Nerede Satılıyor?

Bu ürünü satın almak istiyorsanız bunun için seçenekleriniz kısıtlı. Raspberry Pi 3′ü Türkiye’de Samm Teknoloji, Robot Kutusu ve Robotistan satıyor. Ürün gördüğüm kadarıyla bu siteler haricinde başka bir yerde satılmıyor. Belki ileride başka sitelerde de satışa sunulur. Raspberry Pi 3 modelini buraya tıklayarak Samm Teknoloji’den, buraya tıklayarak Robot Kutusu’ndan, buraya tıklayarak Robotistan’dan satın alabilirsiniz.